FÅ BADEVÆRELSET IND PÅ NETHINDEN

Det er ingen let opgave, du har foran dig. Et nyt badeværelse kan være en kamp. Du bladre i magasiner og søger nettet tynd for billeder, men du kan ikke finde badeværelset, du vil blive gammel i.

Vejen til denne artikel har været lang. Vi har altså været i samme båd som dig. Nettet svømmer ikke af billeder af badeværelser. Mange er fra USA, og deres stil er ikke indbydende. Men vi kom altså over på den anden side af oceanet, og har nu fundet 5 lækre billeder, der bør give lidt kærlighed til nethinden.

Sådan ser du det for dig

Du snakker med en håndværker. De er også ufattelig dygtige til at tegne det for dig. På hjemmesiden badmodul.dk kan se en masse eksempler på tegninger og få badeværelse inspiration.

Gør badeværelset dit eget

Kig på din stue. Har du nogle personlige ting, der sætter det særlige præg? Nøjagtigt disse ting skal du drage ind i badeværelse. Du skal kæle for detaljen og kun sætte få ting frem, ellers bliver det hurtigt trængt.

Blomster er en god idé

. De skaber en varme og gør badeværelset indbydende. Specielt hvis du vælger blomster med skarpe farver og sætter dem i en neutral flot vase eller krukke, vil det blive enkelt, men alligevel så dejligt.

Bænke i træ er in

. De er praktiske. Deres rå stil passer perfekt ind, hvis du har klinker. Helt mørke og sorte klikker og en egetræs bænk er et match made in heaven.

Åbne hylder giver dig

plads til dine ting, men egentlig skal du ikke tænke praktisk. Dit rod skal ikke stå fremme. En åben hylde kan give yderligere luft til badeværelset.

Gem rodet

. Du skal ikke lade tandbørste og andet stå fremme. Gem det i skufferne. Husk derfor at vælge badmøbler,

Indbygget reoler giver

en masse plads. Det er svært at se for sig, hvis du har ikke oplevet dem. Når de er parallelle med bademøblet, passer det helt perfekt. Og mindsker støjen og giver derfor en ro, så du får pladsen til de små ting.

Hvad ser du nu?

Kan du se noget for dig? Vi har med vilje ikke delt nogle billeder. Hvis vi gjorde, ville du måske forelske dig i dem. Men det er altså kun en sommerflirt, du ville få. Indretningen og stilen er ikke din egen og det vil du blive træt af.

Så pas på med at find inspiration i magasiner og blade. Det ender med, du ikke kan føle dig hjemme.

Næste skridt

Kontakt en håndværker. Find virksomheden som skal løfte din opgave. I sig selv er det en stor opgave. Men hvis bare du kigger på anmeldelser og anbefalinger, så går det nok.

0/50 ratings